POST-PLATFORMA

SEMINARIUM PROJEKTOWE

Oswajamy się ze stanem pandemii. Zagrożenie nie zostało zażegnane, ale powoli przyzwyczajamy się do życia w nowej normalności w starym-nowym świecie.

Ten stan znajduje też swoje odzwierciedlenie w technologii. Nie mogąc funkcjonować ,,w realu” przenosimy coraz więcej obszarów do rzeczywistości cyfrowej. Dzięki temu możemy kontynuować swoje aktywności, pielęgnować kontakty międzyludzkie czy pracować.

Równocześnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę z ograniczeń i zagrożeń, wiążących się z funkcjonowaniem w web 2.0. Z rosnącą nieufnością przyglądamy się potężnym platformom, które w dużej mierze zawładnęły przestrzenią internetu i niepostrzeżenie zaczęły dyktować nam, jak z niego korzystać.

W obliczu kryzysu klimatycznego, wiele z nas oczekuje też zmiany obecnego paradygmatu ekonomicznego i społecznego. Chcemy odzyskać sprawczość i sprawniej chronić się przed kolejnymi katastrofami. Dzisiaj, kiedy na horyzoncie pojawia się web 3.0, z nieśmiałością spoglądamy w kierunku szans, które niesie przedefiniowanie sposobu korzystania z sieci.

Stajemy wobec pytania: jakiej zmiany chcemy i czy internet może ją wesprzeć?

Nasze kolejne seminarium będzie poświęcone post-platformom

Jeśli też zastanawiasz się nad odpowiedzią na to pytanie o możliwość zmiany, zapraszamy cię do udziału. Podobnie jak poprzednim razem, organizujemy je w duchu teorio-praktycznym. Oznacza to, że na pokład zapraszamy multidyscyplinarny zespół i oprócz omawiania wybranych fragmentów tekstów, sięgniemy do projektowych metod warsztatowych.

Najpierw spróbujemy wspólnie ustanowić ramy konceptualne, niezbędne do udzielenia odpowiedzi na pytanie o zmianę. Przyjrzymy się bliżej społecznym mechanizmom funkcjonowania sieci i możliwościom, jakie ze sobą niosą. A następnie spróbujemy wspólnie wypracować nowe narzędzia projektowe.

Jak i gdzie się spotykamy?

Seminarium odbywać się będzie co dwa tygodnie, w czwartki o godzinie 19:00, przez semestr letni.

Pierwsze spotkanie zostało zaplanowane na 3 marca 2022 roku.

Spotkania będą się odbywać on-line.

Kogo zapraszamy?

Jeżeli jesteś osobą, którą zajmuje szeroko pojmowany społeczny wymiar internetu - to seminarium dla ciebie.

Wymagana znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym lekturę tekstu (naukowego).

#tags:

#internet, #projektowanie-spekulatywne, #web2, #platformy, #platform-design #web3, #p2p, #blockchain, #scuttlebutt, #decentralizacja, #technopolityka, #platformy, #politics-design, #meta, #bitcoin, #ethereum, #NFT, #DAO, #DisCO, #FALC, #token-engineerging, #metaverse, #community-centered-design, #semantic-web, #strategic-design, #post-kapitalizm, #post-platforma, #kooperatywa, #solarpunk, #ekonomie-przyszłości, #utopia, #ekonomia-behawioralna, #ekonomia-uwagi, #ekonomia-obwarzanka, #digital-rights, #digital-commons, #design-activism, #privacy-by-design, #teorio-praktyka

Proponowana literatura:

Szczegółowy program seminarium zostanie dopracowany po lekturze zgłoszeń.

Za program i przeprowadzenie seminarium odpowiedzialna jest GRUPA ROBOCZA.

Zapisy:

Aby wziąć udział w seminarium, należy do 20 lutego uzupełnić formularz:

ZAREJESTRUJ SIĘ

Z wszystkimi się skontaktujemy.

Liczba miejsc ograniczona.

Kontakt:

W przypadku pytań, proszę pisać na adres txt@mvu.pl

Serdecznie zapraszamy!