w stronę słońca
wyprawa robocza 2-5 września 2020

PODSUMOWANIE

Compiling [◼️◼️◼️◼️◼️◼️◼️◼️◻️◻️] 80% ...

ARCHIWUM

O WYPRAWIE

Pamiętasz, jak z Chin zaczęły napływać niepokojące informacje o zabójczym wirusie? Przez moment wydawało nam się, że to jakaś kampania promująca nowy, postapokaliptyczny serial Netflixa. Niestety czas pokazał, że targ w Wuhan wcale nie znajduje się aż tak daleko od Kleparza. A potem już wszystko zaczęło się dziać bardzo szybko. Stan zagrożenia epidemicznego, maseczki, izolacja, paniczne kupowanie zapasów i niekończąca się dezynfekcja. Z czasem sytuacja się unormowała. Nasze aktywności i relacje częściowo przeniosły się do sieci. Firmy odpaliły pracę zdalną, uczelnie sięgnęły po nowe media a sklepy internetowe biły kolejne rekordy sprzedaży. W międzyczasie zmarło 730 tysięcy osób z 20 milionów zainfekowanych. Można powiedzieć, że po kilku globalnych kryzysach gospodarczych, po raz kolejny doświadczyliśmy nowej normalności. Innej niż dotychczas, bo przesiąkniętej nieustającym poczuciem zagrożenia życia i zdrowia.

Według niektórych zamrożenie gospodarek i zamknięcie to świetna okazja do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza ludzkość. Na kilka miesięcy udało się ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Wydawało się, że dzięki temu uda się spowolnić zmiany klimatyczne. Niestety badacze nie pozostawiają złudzeń. Tylko zmiany strukturalne - odejście od paliw kopalnych, czy inwestowanie w technologie niskoemisyjne, mogą realnie zatrzymać kolejne Wielkie Wymieranie.

Zanim spakujesz plecak, spróbuj się zastanowić nad kilkoma kwestiami.

Czy te nowe doświadczenia otworzyły cię na alternatywne scenariusze? Za czym zdarzało ci się tęsknić podczas pandemii? Co pomagało ci przetrwać? Co pragniesz zachować? Jak oceniasz przekazy medialne? Zdarzyło ci się korzystać z rządowych aplikacji do monitorowania zdrowia? Czy brakowało ci sportu i znajomych? A co by było, gdyby nagle wyłączyli prąd? Ups...

W PROGRAMIE M.IN:

  • Dizajn Spekulatywny. Projektowanie dla (nie)realnego świata?
  • Nooskop: Dwie tajemnice sztucznej inteligencji
  • Filozoficzne podstawy i idea solarpunku
  • Jak działa i kogo zabije 5G?
  • Green the web. Czy cyfrowe projektowanie może być bardziej eko?

🌞

Podczas kolejnej Wyprawy Roboczej, chcemy ponownie zwrócić się w stronę słońca. Schować się w głębi lasu, przymknąć oczy i na chwilę puścić wodze projektowej wyobraźni. Odpocząć od nowej normalności - a potem stawić jej czoła. Naszym motywem przewodnim będzie solarpunk - ruch ekologiczny łączący nowoczesne technologie ze starym dobrym ,,zrób to sam”.

Przećwiczymy kilka technik generowania pomysłów i spróbujemy zaprototypować alternatywne scenariusze. Sięgniemy po projektowanie spekulatywne i przyjazne środowisku. Pogadamy o tym, jak te wszystkie wizje przekładają się na rzeczywistość. Spróbujemy też wspólnie odpocząć. A to w tych czasach naprawdę niełatwe.

DODATKOWE MATERIAŁY

Z czasem pojawi się ich tu więcej:

MAPA WYPRAWY

mapa wyprawy oparta na schemacie spekulatywnym

COVID-19

Ze względu na zdrowie wszystkich uczestników i wyjątkową sytuację związaną z pandemią, polecamy indywidualnie zaostrzyć dyscyplinę sanitarną na 2 tygodnie przed Wyprawą. Co to oznacza?

  • Staraj unikać się dużych skupisk ludzkich i przebywania w dużym tłumie.
  • Ogranicz bezpośrednie kontakty z osobami z grup ryzyka (np. górnicy, pracownicy ochrony zdrowia).
  • Zabierz ze sobą kilka maseczek ochronnych.
  • Środki dezynfekcyjne będą czekały na miejscu.
  • Jeśli wracasz bezpośrednio z wakacji za granicą i nie odbyłeś/łaś 2-tygodniowej kwarantanny, to Twój przyjazd na Wyprawę jest niewskazany.
  • Udział w weselach i koncertach na dwa tygodnie przed Wyprawą także nie jest wskazany.
  • Mamy dużo miejsca, więc podczas zajęć będziemy zachowywać bezpieczną odległość między sobą – warsztaty i wykłady będą odbywały się na świeżym powietrzu, pod zadaszeniem.
  • Przed, w trakcie i po wyjeździe: kichaj i kaszl tylko w łokieć.
  • Unikaj zbyt częstego dotykania oczu, nosa i ust (a jeśli już musisz to robić, to tylko krystalicznie czystymi dłońmi)
  • Po powrocie z Wyprawy sugerujemy obserwować swój stan zdrowia przez 2 tygodnie - i jeśli to możliwe, prewencyjnie zastosować kwarantannę domową.
  • Dbajcie o siebie, o swoją odporność, jedzcie zdrowo, pijcie dużo wody, śpijcie długo.

MIEJSCE

Ośrodek Wypoczynkowo Szkoleniowy "Pod Kamiennikiem"

PRZYDATNE LINKI

KONTAKT

Jakby co, wiesz gdzie nas znaleźć. Jeżeli nie, napisz maila na grupa@robocza.org.